Οι μαθητές στην Γ' Γυμνασίου θα εφαρμόσουν τη μέθοδο «Έρευνα και Πειραματισμός» σε τεχνολογικά θέματα της επιλογής τους.

Οι μαθητές εκτελούν στο εργαστήριο ατομικά μια έρευνα σχετικά με ένα τεχνολογικό θέμα της εκλογής τους. Και στην περίπτωση αυτή συγκεντρώνουν τις πληροφορίες που χρειάζονται, αξιοποιώντας τις πηγές πληροφόρησης του τεχνολογικού τους περιβάλλοντος.

Ο κατάλληλος εξοπλισμός του εργαστηρίου συντελεί στην επιτυχία της εφαρμογής της μεθόδου, η μέθοδος όμως μπορεί να εφαρμοστεί και σε εργαστήρια που διαμορφώθηκαν σε κατώτερη οικονομική βάση.

Η σύγχρονη βιομηχανία και γενικά η σύγχρονη τεχνολογική κοινωνία δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην έρευνα. Η έρευνα συντελεί στην καλύτερη αξιοποίηση των πρώτων υλών, στη βελτίωση των συνθηκών εργασίας, στην ελαχιστοποίηση του κόστους παραγωγής, στη σχεδίαση νέων προϊόντων για βελτίωση της ποιότητας ζωής κ.ά

Χαρακτηριστικά της τεχνολογικής κοινωνίας είναι οι έντονες μεταβολές. Η έρευνα είναι ο βασικός συντελεστής για τις μεταβολές αυτές, που έχουν σαν σκοπό τη βελτίωση των συνθηκών ζωής και την εξυπηρέτηση νέων κοινωνικών συνθηκών.

Όλες οι σύγχρονες βιομηχανίες διαθέτουν τμήμα ερευνών. Δηλαδή μια ομάδα επιστημόνων που εργάζεται με στόχο να βελτιώσει όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων της βιομηχανίας.

Για να ερευνήσουν το ερευνητικό θέμα που διάλεξαν οι μαθητές θα πρέπει να μεταχειριστούν όργανα (τα οποία πολλές φορές κατασκευάζουν οι ίδιοι), να κατασκευάσουν ομοιώματα με τα οποία θα πειραματισθούν, να χρησιμοποιήσουν μηχανήματα για τα πειράματά τους κ.ά. Οι μαθητές και στη μέθοδο αυτή χρησιμοποιούν έναν αριθμό εργαλείων, υλικών, και μηχανημάτων, κατά λογικό και ορθολογικό τρόπο, και για έναν συγκεκριμένο σκοπό.

Τα πορίσματα και τη διαδικασία της έρευνας που εκτελούν οι μαθητές, παρουσιάζονται στο τέλος σε μορφή γραπτής εργασίας.