Η αξιολόγηση των μαθητών θα γίνει με κριτήριο την επίδοσή τους σε κάθε δραστηριότητα που προβλέπεται από το πρόγραμμα με βάση :

•  Την ανάλυση ενός φάσματος πηγών πληροφόρησης για τις σύγχρονες παραγωγικές μονάδες
  •  Την πραγματοποίηση διαλέξεων σχετικά με τους τεχνολογικούς άξονες και τη βιομηχανία που μελετούν.
  •  Την ποιότητα της γραπτής εργασίας.
  •  Την ποιότητα της κατασκευής και την συμμετοχή στο ομαδικό κατασκευαστικό έργο.
  •  Την ποιότητα των παρουσιάσεων και την συμμετοχή στα σεμινάρια.
  •  Τον βαθμό κατανόησης της οργάνωσης της παραγωγικής διαδικασίας στη σύγχρονη μεταβιομηχανική εποχή και της νέας πραγματικότητας που δημιουργούν οι ραγδαίες τεχνολογικές μεταβολές.
  •  Το βαθμό κατανόησης των προβλημάτων, αλλά και του οφέλους που προκύπτει από το βιομηχανικό τρόπο παραγωγής.
  •  Την ποιότητα τεχνικού σχεδίου απεικόνισης των παραγωγικών μονάδων της ευρύτερης περιοχής.
  •  Τις κατασκευαστικές ικανότητες κάθε μαθητή.
  •  Τις ικανότητες επιλογής κατάλληλων εργαλείων και υλικών.
  •  Την αποτελεσματική συμμετοχή στα σεμινάρια κάθε μαθητή, τόσο ως παρουσιαστή, όσο και ως συμμετέχοντος με σωστές παρεμβάσεις.
  •  Την ικανότητα περιγραφής και ανάλυσης επαγγελματικών δραστηριοτήτων.
  •  Τον βαθμό αντίληψης του περιβαλλοντικού κόστους από ακατάλληλες τεχνολογικές λύσεις και της ανάγκης τεχνολογικής μόρφωσης για όλους τους πολίτες.
  •  Το βαθμό και την ικανότητα για την «καλώς εννοούμενη» συνεργασία.