Όλοι οι μαθητές της ομάδας, ανεξάρτητα από το ρόλο που έχει διαλέξει ο καθένας συμμετέχουν στην κατασκευή του ομοιώματος της βιομηχανίας. Η κατασκευαστική εργασία (όπως καθορίσθηκε από το διευθυντή παραγωγής και το γενικό διευθυντή) μοιράζεται σε όλους (χωρίς να εξαιρεθεί ούτε ο γενικός διευθυντής), από τον διευθυντή προσωπικού της ομάδας.

Πριν αρχίσουν οι μαθητές να κατασκευάζουν το ομοίωμα της βιομηχανίας που θα μελετηθεί, θα πρέπει να καταλήξουν σε κάποιο τεχνικό κατασκευαστικό σχέδιο αυτού που πρόκειται να κατασκευάσουν. Το τεχνικό αυτό σχέδιο θα πρέπει να είναι το αποτέλεσμα μελέτης όλων των δραστηριοτήτων της βιομηχανίας. Για παράδειγμα ο βιομηχανικός εξοπλισμός και τα κτίρια του συγκροτήματος είναι συνάρτηση των οικονομικών δραστηριοτήτων της, της ποιότητας και του είδους του προϊόντος που θα παράγεται, των πρώτων υλών που θα χρησιμοποιούνται κλπ.

Ο κάθε μαθητής μελετά και συγκεντρώνει στοιχεία για τη βιομηχανία που εξετάζεται από την ομάδα του, ανάλογα με το ρόλο του. Για τη συγκέντρωση στοιχείων και πληροφοριών που απαιτούνται οι μαθητές χρησιμοποιούν όλες τις διαθέσιμες πηγές πληροφόρησης (και το δίκτυο internet).

Μόλις συγκεντρωθεί ικανοποιητική ποσότητα πληροφόρησης από κάθε μαθητή (σε σχέση με τις αρμοδιότητές του) η ομάδα των μαθητών οργανώνει σεμινάρια με πρωτοβουλία του διευθυντή εκπαίδευσης. (Σεμινάρια προόδου). Στα σεμινάρια

παρουσιάζονται και αναλύονται όλες οι πληροφορίες που συγκεντρώθηκαν. Τελικά οι μαθητές καταλήγουν έπειτα από τη μελέτη και την ανάλυση που έκαναν σε ένα τεχνικό σχέδιο που απεικονίζει (με διαστάσεις και υπομνήματα για τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν), το ομοίωμα που θα κατασκευαστεί.

Για τη διαμόρφωση του σχεδίου είναι υπεύθυνοι ο γενικός διευθυντής και ο διευθυντής παραγωγής, όμως όλα τα μέλη της ομάδας έχουν συμμετοχή σε αυτό με βάση και τις αρμοδιότητές τους.

Με βάση το τεχνικό σχέδιο ο διευθυντής προσωπικού μοιράζει κατασκευαστική δουλειά σε όλους. Η κατανομή της πρακτικής δουλειάς μπορεί να γίνει και με βάση το γεγονός ότι ορισμένα άτομα της ομάδας έχουν συγκεκριμένες ικανότητες για κάποια κατασκευαστικά θέματα.

Για να είναι δυνατόν να εφαρμοσθεί η παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να εξασφαλισθεί η ορθολογική οργάνωση και η αρμονική συνεργασία των μαθητών που αποτελούν την ομάδα, γιατί η εργασία του ενός είναι συνάρτηση της εργασίας των άλλων.